Skocz do zawartości


Ikona Witajcie!

Zapraszamy do rejestracji na naszym forum :) Pomocny będzie dla Was Przewodnik dla nowych użytkowników. Bawcie się dobrze!


Zdjęcie

Piekara - Cykl Inkwizytora - teorie i domysły


48 odpowiedzi na ten temat

#1 Connor

Connor
  • Użytkownik
  • 977 postów

Napisany 23 marca 2015 - 05:17

Jestem właśnie po pierwszej przeczytanej części cyklu Inkwizytora, który napisał Jacek Piekara. No nie powiem... Bicz Boży jest naprawdę ciekawą książeczką a ostatni rozdział i rozmowa głównego bohatera i Krankla dała mi dużo do myślenia. Wydaje mi się, że jest w niej sporo odnośników do "Kodu Leonarda Da Vinci", szczególnie we fragmentach o zaginionej ewangelii, żonie Jezusa i Jego potomkach. Mam też pewną teorię na temat samego głównego bohatera, ale mogę się po pierwszej książce mylić - jest On albo potomkiem Jezusa, albo też Jego reinkarnacją, natomiast Krankl jest uosobieniem Szatana. Ciekawy jestem opinii i teorii, jakie się nasunęły tym, którzy zapoznali się z tym cyklem;) zapraszam do dyskusji;)



#2 Neither

Neither
  • Użytkownik
  • 1 598 postów
  • Skąd:Ostróda

Napisany 24 marca 2015 - 12:36

Czytałem, bardzo fajne, lekkie i przyjemne. Nigdy nie rozważam teoretycznych pierdół które mogą się kryć za jakąś metaforą bo to odbiera przyjemność czytania. Oczywiście są wyjątki np. Do glatem live ;)

Dodany obrazek


#3 Connor

Connor
  • Użytkownik
  • 977 postów

Napisany 24 marca 2015 - 08:35

A tu się z Tobą Najdżel nie zgodzę;) właśnie czytanie i doszukiwanie się drugiego dna, to cała przyjemność czytania;)



#4 Neither

Neither
  • Użytkownik
  • 1 598 postów
  • Skąd:Ostróda

Napisany 24 marca 2015 - 10:16

No to dla ciebie jest romantyzm ;) ja wymiękam. Lubie jak autor wrzuca po drodze jakieś smaczki i dziwne intrygi, ale jeśli na końcu jest wyjaśnienie co autor miał ma myśli, albo chociaż niech w przypisach napisze o co kaman.

Dodany obrazek


#5 Nina

Nina
  • Sztab
  • 4 058 postów
  • Skąd:Flower-Żul-strasse

Napisany 25 marca 2015 - 02:18

Słyszałam dużo dobrych opinii na temat tego cyklu. Muszę w końcu wybrać się do jakiejś biblioteki i się zabrać za czytanie.

 

Jeśli chodzi o ukryte przesłania i głowienie się nad rozwiązaniem zagadek które autor nam zadaje to podzielam zdanie Connora. Uwielbiam jak w pewnym momencie wszystko zaczyna mi się w głowie układać, łączę wcześniejsze wydarzenia z książki i na koniec okazuje się, że i tak chodziło o coś innego :P No i wszystkie odwołania do realnego świata... Coś pięknego :D


I'm a victim of self-created brain defect - InLegend

#6 Treck

Treck

    Człowiek bez face'a

  • Sztab
  • 853 postów

Napisany 25 marca 2015 - 02:56

Nina mam cały cykl, albo praktycznie cały nie sprawdzałem czy w ostatnich miesiącach pojawiło się coś nowego, mogę Ci pożyczyć.

 

IMO bardzo fajna seria, ciekawy świat i Connor poczytaj jeszcze trochę to się trochę rzeczy Ci rozwieje :)



#7 Connor

Connor
  • Użytkownik
  • 977 postów

Napisany 25 marca 2015 - 04:17

Nina mam 6 części mogę Ci podrzucić;) ja teraz dorwałem Szczury wojny, potem się biorę za Okręt, a dopiero potem wracam do Inkwizytora;)



#8 Cezar

Cezar

    Gut geschäft commando

  • Użytkownik
  • 1 855 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisany 25 marca 2015 - 07:26

Treck - nie ma właśnie całego cyklu. I to jest największa bolączka tej serii. Piekara nagle zaczął pisać o wydarzeniach sprzed pierwszej części (wydanego w 2003 Sługi Bożego), w międzyczasie jeszcze zdecydował jeszcze opowiedzieć o tym co się działo JESZCZE wcześniej. No i nie zapominajmy o "Rzeźniku z Nazaretu" czyli historii o tym jak Jezus zszedł z krzyża i pokarał swych oprawców ogniem i mieczem, która miała wyjść w... 2005? 2006? 

Potrafią tylko wydawać po raz dziesiąty poprzednie książki w nowych szatach graficznych :/


Dodany obrazek

---------------------------------------

Dodany obrazek

#9 Treck

Treck

    Człowiek bez face'a

  • Sztab
  • 853 postów

Napisany 25 marca 2015 - 07:49

to że jak jestem w księgarni i widzę coraz to nowe wydania Piekary, które dawno mam na półkach jest irytujące. Ciągle mam nadzieje, że pojawi się coś nowego. Tak wiem, że na chwile obecną to są dwa (?) cykle, które dzieją się w różnych czasach. Może kiedyś doczekamy się jakiegoś ich połączenia :)



#10 Maria

Maria
  • Pancerni
  • 257 postów
  • Skąd:Gostyń - Poznań

Napisany 25 marca 2015 - 08:46

Mam cały cykl, pierwsze wydania (nie chwaląc się), i o żesz ty chyba najbardziej frustrujący cykl wydawany przez Fabrykę Słów. Z utęsknieniem czekam na "Czarną Śmierć" bo zaskakującym i fascynującym zakończeniu "Łowcy Dusz" i się doczekać nie mogę. Tak samo jak drugiego tomu "Płomień i krzyż". 

Treck: to chyba miał być jeden cykl, ciągły (tak mi się wydaje), ale z racji, że autor ma natchnienie jakie ma to zrobili dwa. Na profilu wydawnictwa jest to nawet fajnie pokazane na osi czasu, mogę już dobrze nie pamiętać, ale "Płomień i Krzyż" t. 1 i kolejny są Światem Inkwizytorów, a kolejny które mówią już o Mordimerze to seria "Ja, Inkwizytor". W ogóle po tylu latach 4 tomom zmieniony tytuły, a ja osobiście czuję się poszkodowana bo w którejś kolejnej edycji dodane zostało jakieś opowiadanie, którego ja nie mam. A nie chcę kupować czegoś, co już mam. Bezmyślność i niedbalstwo o czytelników. 

A co do samego dzieła, na dłuższą metę robi się nudnawe. Wkoło tylko krew, tortury i flaki. Z drugiej strony co innego może robić inkwizytor. A drugie dno... hmm, czekam na nie w "Czarnej Śmierci". 

PS w lutym miała wyjść kolejna część "Kościany Galeon", ale mają chyba jakieś opóźnienia



#11 Cezar

Cezar

    Gut geschäft commando

  • Użytkownik
  • 1 855 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisany 25 marca 2015 - 09:37

To zdaje się "Sługa Boży" został wydany z którymś z opowiadań z tego 'nowego' cyklu "Ja, Inkwizytor".


Dodany obrazek

---------------------------------------

Dodany obrazek

#12 Maria

Maria
  • Pancerni
  • 257 postów
  • Skąd:Gostyń - Poznań

Napisany 26 marca 2015 - 06:31

Nie, nie nie. Do "Sługi Bożego" dołożono w którejś tam edycji opowiadanie, którego nie ma nigdzie indziej. Z tego co pamiętam to m. in. opowiada historię Kostucha albo Bliźniaków. A cykl "Ja Inkwizytor" to późniejsza bajka.

 

https://www.facebook...?type=3 a tu wszystko wytłumaczona dla ciekawych i wnikliwych ;)

 

A tak jeszce nawiązując do pierwszego posta: Connor Bicz Boży nie jest pierwszą częścią, tylko którąś tam ze środka. Oczywiście można to czytać w z grubsza dowolnej kolejności, ale lepiej zacznij w ogóle chronologicznie, albo w kolejności jak to było wydawane ;)



#13 Blazej

Blazej
  • Użytkownik
  • 1 758 postów
  • Skąd:Somewhere in Time

Napisany 13 kwietnia 2015 - 07:43

Nie, nie nie. Do "Sługi Bożego" dołożono w którejś tam edycji opowiadanie, którego nie ma nigdzie indziej. Z tego co pamiętam to m. in. opowiada historię Kostucha albo Bliźniaków. A cykl "Ja Inkwizytor" to późniejsza bajka.

 

Bliźniacy pojawiają się w "Głodzie i pragnieniu", a Kostuch w "Czarne płaszcze tańczą", otwierającym Sługę Bożego. Jakoś nie mogę temu sk** Mordimerowi wybaczyć, jak się pozwolił obejść z Lorettą. 


Kto nie wierzy w cuda, ten nie jest realistą - Dawid Ben Gurion

#14 Maria

Maria
  • Pancerni
  • 257 postów
  • Skąd:Gostyń - Poznań

Napisany 19 kwietnia 2015 - 01:58

No właśnie tego "Czarne płaszcze tańczą" nie mam, bo mam wydanie "Sługi.." z 2003 roku. I w tym aspekcie jestem zawiedziona wydawnictwem 



#15 Blazej

Blazej
  • Użytkownik
  • 1 758 postów
  • Skąd:Somewhere in Time

Napisany 07 maja 2015 - 08:34

A ja przeczytałem najpierw "Głód i pragnienie" i "Sługę Bożego", a teraz idę wg chronologii życia i kariery Mordiego, tzn. "Płomień i krzyż", "Wieże do nieba", "Dotyk zła", "Bicz Boży" itd. Na ten rok zapowiadają "Rzeźnika z Nazaretu".


Kto nie wierzy w cuda, ten nie jest realistą - Dawid Ben Gurion

#16 Cezar

Cezar

    Gut geschäft commando

  • Użytkownik
  • 1 855 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisany 07 maja 2015 - 08:54

"Rzeźnik z Nazaretu" jest zapowiadany od jakoś 2004-2005 "na ten rok". :lol:


Dodany obrazek

---------------------------------------

Dodany obrazek

#17 Connor

Connor
  • Użytkownik
  • 977 postów

Napisany 07 maja 2015 - 03:34

Rzeźnik według Fabryki Słów ma wyjść w sierpniu tego roku;)



#18 Cezar

Cezar

    Gut geschäft commando

  • Użytkownik
  • 1 855 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisany 07 maja 2015 - 06:41

Uwierzę jak zobaczę. Według Fabryki miał wyjść w 2004, 2005, dwa razy w 2006 itd... :P


Dodany obrazek

---------------------------------------

Dodany obrazek

#19 Maria

Maria
  • Pancerni
  • 257 postów
  • Skąd:Gostyń - Poznań

Napisany 08 maja 2015 - 08:44

"Rzeźnik z Nazaretu"? A jak to, gdzie to umieścić? Ja niezmiennie czekam na "Czarną Śmierć"... aż mnie samej śmierć nie dopadnie chyba :P



#20 Cezar

Cezar

    Gut geschäft commando

  • Użytkownik
  • 1 855 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisany 08 maja 2015 - 10:47

Ale co gdzie umieścić? "Rzeźnik" to miał/ma być o tym, jak to Jezus zszedł z Krzyża i pokarał swych oprawców ogniem i mieczem :P


Dodany obrazek

---------------------------------------

Dodany obrazek




0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników