Skocz do zawartości

Ikona Witajcie!

Zapraszamy do rejestracji na naszym forum :) Pomocny będzie dla Was Przewodnik dla nowych użytkowników. Bawcie się dobrze!

Zdjęcie

Co warto zwiedzić w Polsce?

40 odpowiedzi na ten temat

#1 Blazej

Blazej
  • Pancerni
  • 1564 postów

Napisany 17 kwiecień 2013 - 09:39

Tu możemy wymieniać wrażenia i polecać sobie nawzajem miejsca, w które warto się udać w Polsce - przede wszystkim te mniej znane.

Polecam np. kopalnię kredy w Chełmie i spotkanie z duchem Bieluchem (jeżeli się jest z dziećmi), bardzo fajna i sympatyczna wycieczka.

Albo jaskinię nietoperzową w Ojcowskim Parku Narodowym,

czy "dzikie" Mazury w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego, z piramidą w Rapie, która naprawdę ma w sobie coś magicznego :rolleyes: .

Suicidal, in a trance, a religious army                                     Samobójstwo, dziki trans, armia dla religii,

Fight without a uniform and hide in the crowd                       Bez munduru idziesz w bój wtapiając się w tłum,
        Call it holy, call it just, authorized by heaven,                        Sprawiedliwym nazwij się, niebiańskim posłańcem,

Leave your wounded as they die, and call it God's will!      Swoim rannym zdychać każ, bo tak rzecze Bóg!  

"In the name of God"

2drunw5.jpg

#2 Chaos Pony

Chaos Pony
  • Użytkownik
  • 34 postów

Napisany 17 kwiecień 2013 - 10:27

Ja polecam miejsca w które zapuszcza się na prawdę mało osób, może to dobrze bo dzięki temu nie straciły jeszcze swego uroku :)

-opuszczony szpital psychiatryczny w Oleśnie

-ośrodek wypoczynkowy Kozubnik

-opuszczona baza paliwowa w Raszówce

-huta szkła w Piotrkowie

-stara kotłownia przy szpitalu Bielańskim (o ile jeszcze stoi) w Warszawie

-zakłady papiernicze w Kaletach

Oczywiście przed zwiedzaniem tych miejsc należy odpowiednio się przygotować, jeśli ktoś jest zainteresowany zwiedzaniem ich co jakiś czas zbieram małą ekipę i ruszamy eksplorować tego typu obiekty :)

Z atrakcji bardziej "pospolitych" polecam:

Międzyrzecki Rejon Umocnieniowy

Muzeum w Bornem Sulinowie połączone z nieczynną bazą wojskową

Nabrzeżne Stanowiska Artylerii z okresu 2 wojny światowej w Gdańsku

Zamki Książ, Czocha i  Bolków

Klasztor w Lubiążu

Jak przypomnę sobie jeszcze jakieś ciekawe miejsca od razu o nich napiszę :)

#3 maenthis

maenthis

hearteater.

• Użytkownik
  • 381 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 09:02

bardzo fajny temat. :)

jaszczególnie dużo świata nie zwiedziłam, ale parających się żeglarstwem zachęcam do odwiedzenia mniej popularnych miejsc na Mazurach:

jeziora Dobskiego, na którym znajduje się Wyspa Kormoranów, rezerwat.

i jeziora Nidzkiego. też rezerwat z mnóstwem pięknych miejsc i zatoczek - szczególnie lubię stawać na Zamordejach.

"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." (Nietzsche)

my name is freedom.

http://musaa.pl/

#4 psyche

psyche
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 04:45

Temat świetny, włóczęgostwo to moja trzecia pasja (zaraz po jedzeniu i spaniu ;).

Chełmskie podziemia kredowe także polecam posiadającym dzieci, wycieczka jest świetnie zorganizowana i bardzo przyjemna w upalne dni - jak to w podziemiach: jest chłodniej niż na górze :)

Do listy Chaos Pony dołączyłabym jeszcze kopalnię uranu w Kowarach, zamek Grodziec i porozsiewane po świecie wieże Bismarcka. Swoją drogą chętnie bym się kiedyś wybrała na taką bardziej eksploracyjną wyprawę :) 

Z trochę innej beczki: polecam wspaniałe prywatne Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu koło Puław. Można się przejechać różnymi wynalazkami po podwórku. 

Ruiny zamku Krzyżtopór są znane i oklepane, ale mimo to robią wrażenie. Do kompletu ruiny w Bodzentynie i pięknie odnowiony pałac w Kurozwękach (herbatka i ciastko z pałacowej kuchni też niczego sobie :)

I generalnie piękna nasza Polska cała. 

Prawdziwy podróżnik nie ma ustalonych planów i nie skupia się na dotarciu. 

http://psyche.osx.pl

#5 Chaos Pony

Chaos Pony
  • Użytkownik
  • 34 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 06:59

Psyche, planuję w tym roku jedną taką wyprawę, jednak są to dopiero ogólne zarysy i nie będzie prędzej niż w lipcu :) Jeśli wtedy dalej będziesz chętna na taką wyprawę, pisz śmiało, zawsze znajdzie się miejsce dla jeszcze jednej osoby :)

#6 Connor

Connor
  • Pancerni
  • 932 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 07:00

Trzeba koniecznie zwiedzić Ordynacka Street i Świątynię Upodlenia Ki Adiego;) a na poważnie to swoje typy napiszę nieco później bo wychodzę;)

#7 psyche

psyche
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 08:29

Psyche, planuję w tym roku jedną taką wyprawę, jednak są to dopiero ogólne zarysy i nie będzie prędzej niż w lipcu :) Jeśli wtedy dalej będziesz chętna na taką wyprawę, pisz śmiało, zawsze znajdzie się miejsce dla jeszcze jednej osoby :)

Dla dwóch :) Włóczęgostwo stosujemy razem: http://psyche.osx.pl

Jeśli nie uziemi mnie remont lub inne atrakcje i jeśli jeszcze zostaną jakieś drobne na koncie, to z przyjemnością. 

Na razie planuję raczej krótkie wycieczki weekendowe - lubelszczyzna (o, właśnie, polecam Roztocze jako rowerowy raj, byle nie w sezonie ;) i okolice centrum kraju. Podobno w okolicach Żyrardowa jest piękny zrujnowany pałac. W Guzowie. Ktoś wie?

#8 Alucard

Alucard
  • Użytkownik
  • 451 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 08:30

Twierdza Srebrna Góra, Twierdza Kłodzka, Twierdza Kostrzyn. Szczególnie polecam pierwszą i ostatnią, twierdza w Srebrnej jest największa górską twie.zą w Europie, natomiast w Kostrzynie można zobaczyć jak wygląda miasto zrównane z ziemią.

#9 Chaos Pony

Chaos Pony
  • Użytkownik
  • 34 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 09:40

NIedawno kupiłem książkę o opuszczonych pałacach w woj. Dolnośląskim, jak będę miał chwilę to poszukam najciekawszych.

PS. Psyche sprawdź pw :)

#10 Alucard

Alucard
  • Użytkownik
  • 451 postów

Napisany 18 kwiecień 2013 - 10:01

Jeśli chodzi o pałace na Dolnym Śląsku: https://www.facebook...naLoary?fref=ts . Większość jest w granicach podróży rowerem ode mnie :)

#11 psyche

psyche
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisany 19 kwiecień 2013 - 01:27

Alu, też w Twoich okolicach jest przepiękny kościół pokoju w Jaworze. 

Kościoły pokoju powstały w XVII wieku, gdy cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń. Mocno jednak ograniczył możliwości architektów: budynki mogły być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych, stąd kościoły są drewniane; musiały być wybudowane jedynie poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich; nie mogły mieć wież, dzwonów, ani tradycyjnego kształtu świątyni. Kościoły powstały w Jaworze, Świdnicy i Głogowie, ten ostatni jednak spłonął. 

Widziałam ten w Jaworze. Niesamowicie zdobiony, rzeźbiarze naprawdę mieli talent. W 2010 roku wstęp kosztował 8 zł. Mam nadzieję, że nadal pracują nad odnowieniem budynku, bo był dość zniszczony. 

#12 Alucard

Alucard
  • Użytkownik
  • 451 postów

Napisany 19 kwiecień 2013 - 02:15

Bylem w obu, ten w Swidnicy jest równie imponujący. Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

#13 Krzysiek.

Krzysiek.
  • Pancerni
  • 371 postów

Napisany 19 kwiecień 2013 - 04:12

Tak odnośnie kościołów to zapraszam do moje miasta (Miechowa) gdzie mieści się Bazylika Grobu Bożego, zbudowana w XII wieku. Co chwila była spala i odbudowywana, a ponadto znajduję się w niej Kaplica Grobu Pańskiego z ziemią z Grobu Bożego z Jerozolimy. To jedyne co mamy w naszym miasteczku niestety ale jeżeli kogoś interesują budowle stare bądź sakralne to zapraszam :D

Stay strong,
Stay true,
Be brave,
It all comes down to you

#14 Alucard

Alucard
  • Użytkownik
  • 451 postów

Napisany 19 kwiecień 2013 - 07:54

Od siebie dodałbym korytarze niemieckiego mega-projektu "Riese" z okresu II wś. Najbardziej warte zwiedzenia są kompleksy w Walimiu-Rzeczce, Osówce (tam Amon Amarth nagrało teledysk do Guardians of Asgaard), oraz największy z nich we Włodarzu. To co można zwiedzać, to niewielki procent planowanych podziemi, a według przypuszczeń część czeka jeszcze na odkrycie (aczkolwiek w bajki o bursztynowej komnacie bym nie wierzył :P). W ramach projektu Riese powstały również podziemia pod zamkiem Książ, niedaleko Wałbrzycha, aczkolwiek nie są one dostępne dla zwiedzajacych z powodu pracujących tam sejsmografów PAN. Aczkolwiek sam zamek jest wybitnie warty odwiedzenia razem z towarzyszącą mu bardzo dużą stadniną. Ogólnie zamek jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce (większy jest chyba jedynie Malbork, Wawel oraz ruiny zamku Krzyżtopór).

Dla pasjonatów historii warto odwiedzać pola bitew, dla mnie zwłaszcza tych z XVIII w. - Dobromierz, Wrocław, Lutynia, Kamienna Góra, oblężenia Twierdz w Świdnicy i Kłodzku. Niestety bratnia armia radziecka, i idiotyzm naszej ludności napływowej doprowadził do tego, że wszelakie pomniki zostały zniszczone, a miejsca pamięci zaorane. To samo dotyczy pomników poległych w I wś, które stały w prawie każdej miejscowości Dolnego Sląska

Zasadniczo, jeśli chodzi o zabytki to Dolny Śląsk>>>reszta kraju, standardem są paruset letnie rynki małych miasteczek, resztki zamków, i budowli obronnych z prawie każdego okresu. Wiele miast w tym rejonie miało już mury miejskie i ustanawiało swoje własne prawa kiedy np. w Warszawie mieszkali w drewnianych chatach (nie umniejszam tutaj specjalnie istotności historii naszej stolicy, po prostu takie są fakty).

Dalej militarnie, ale już nie o Dolnym Ślasku (przekopiowałem swój post ze starego forum, nie chce mi sie pisać wszystkiego jeszcze raz:

Kostrzyn nad Odrą jest zwany "polską Hiroszimą" - 31 stycznia 1945 roku wojska radzieckie oblężyły miasto (strategicznie ważna przeprawa przez Odre tzw. "brama do Berlina") i oblęzenie trwało do 30 marca. Rezultatem jest zniszczone 95% miasta - 8278 domów, w tym zamek Hohenzollernów w którym niegdys był więziony przyszły król Prus, Fryderyk Wielki, z którego zachował sie parter (do tej pory mozna oglądac posadzkę), oraz kosćiół, a którego sciany sięgają moze do ramienia. I te ruiny zostały zachowane do dzisiaj - gruzy zostały usunięte z ulic, ale w miejscu budynków są nadal pozostawione "ku przestrodze", a nowe miasto zbudowano obok starego - które notabene jest ograniczone przez pruską twierdzę zbudowaną w 16w. a zmodernizowaną w 19w. Z samą twierdzą jest związane jeszcze cos - obok pola Woodstockowego, w lesie znajduje sie fort wysunięty twierdzy, gigantyczne dzieło obronne znane jako Fort Sarbinowo, rzecz niebywale ciekawa, i warta zobaczenia (tabliczki "nie wchodzic, grozi zawaleniem" mozna pominąc), został zdemilitaryzowany po I wś. a potem miesciła sie tam fabryka broni, i mozna oglądac rezultaty eksplozji fabryki granatów w starej kazamacie twierdzowej 

#15 Barto

Barto
  • Zbanowany
  • 22 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 01:15

Polecam zamek Chudów na śląsku, w sumie to jego ruiny http://www.zamekchudow.pl/ . Od maja do końca września co weekend organizują ciekawe imprezy, na prawdę warto się wybrać. http://www.zamekchud...am_imprez_.html  Ogólnie to w tej organizacji mają pod pieczą 3 zamki ale w Chudowie właśnie mają najwięcej imprez. Pamiętam, jak byłem jeszcze mniejszy niż teraz, walki rycerzy. Fajna sprawa;)

#16 Blazej

Blazej
  • Pancerni
  • 1564 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 09:11

I generalnie piękna nasza Polska cała. 

Dlatego otworzyłem wątek - po co się silić na zagraniczny snobizm jak u nas jest tyle ciekawych miejsc. Mogę polecić opolskie ZOO - niektóre rozwiązania ma tak nowoczesne, proste i genialne, że warszawski ogród się chowa - wybieg dla goryli, wyspa lemurów, wybieg piesków preriowych, oglądanie fok pod wodą, dwa place zabaw. Pięknie stanęli na nogi po powodzi w 1997 r.

Suicidal, in a trance, a religious army                                     Samobójstwo, dziki trans, armia dla religii,

Fight without a uniform and hide in the crowd                       Bez munduru idziesz w bój wtapiając się w tłum,
        Call it holy, call it just, authorized by heaven,                        Sprawiedliwym nazwij się, niebiańskim posłańcem,

Leave your wounded as they die, and call it God's will!      Swoim rannym zdychać każ, bo tak rzecze Bóg!  

"In the name of God"

2drunw5.jpg

#17 Ki Adi

Ki Adi
  • Użytkownik
  • 427 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 12:09

jak już Zoo, to polecam we Wrocławiu:) jedno z największych w Europie, nie idzie w 1 dzień obejrzeć całego:)

Szwedzkie zuchy wyszły na piach
Kute w Walhalli młotem Thora po łbach
Wprost z Asgardu ich drakkar mknie
Nie wróci bo topi się!

- Swedish Pagans, tłumaczenie Błażeja.

#18 Connor

Connor
  • Pancerni
  • 932 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 06:21

A we Wrocławiu to obowiązkowo zabawić się w szukanie krasnali;) ja na chwilę obecną znalazłem około 40;) i nadal poluję na krasnala pracza;)

#19 Barto

Barto
  • Zbanowany
  • 22 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 08:22

A na hołdach ktoś był? Jak niy, to polecom. Kupa marasu ale wrażynia niy zapomniane:)

#20 Maria

Maria
  • Pancerni
  • 248 postów

Napisany 01 czerwiec 2013 - 08:08

Ja zapraszam do Bierzwnika (woj. zachodniopomorskie) na Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych i zwiedzanie byłego kościoła pocysterskiego, po którym oprowadzają archeolodzy, czyli ja :D)

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników