Skocz do zawartości


Ikona Witajcie!

Zapraszamy do rejestracji na naszym forum :) Pomocny będzie dla Was Przewodnik dla nowych użytkowników. Bawcie się dobrze!


Wydarzenie dla listopada 30, 2021

w Kalendarz PPB

  • Nie masz uprawnień do dodawania wydarzeń

----- Rocznica wybuchu Wojny Zimowej
Przez Stoow

Link
Dzisiaj słuchamy: Talvisota

Gdy cały świat skupiał się na pierwszych miesiącach II Wojny Światowej, w mroźnych fińskich lasach toczyły się heroiczne walki pomiędzy armią fińską i radziecką. 30 listopada 1939 roku ZSRR zaatakował bez wypowiedzenia wojny Finlandię, tak aby zdobyć tereny, do których rościł swoje pretensje. W mniemaniu Stalina było to usprawiedliwione paktem Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego te tereny weszły do strefy wpływów Sowietów. Wojna ukazała niezwykłe męstwo mniejszej armii fińskiej, która zadała ogromne straty przeciwnikowi, który okazał się kolosem na glinianych nogach. Pomimo przegranej i utraty części terytorium kraj tysiąca jezior zachował niepodległość i niezawisłość.

Dowiedz się więcej z Wikipedii: Wojna zimowa----- Rocznica śmierci Karola XII
Przez Nina

Link
Dziś słuchamy: Long Live the King / Konungens Likfärd

Po powrocie do kraju Karol przystąpił do odbudowy szwedzkiej armii. Podejmując jednocześnie próbę pokojowego zakończenia konfliktu, zaproponował Piotrowi odstąpienie wszystkich szwedzkich posiadłości w Inflantach. Latem 1716 r. Karol podjął jednak na nowo działania wojenne i zaatakował Skanię. Po zebraniu dodatkowych oddziałów rozpoczął przygotowania do ataku na Norwegię, pragnąc prawdopodobnie zdobyć mocniejszą pozycję w przyszłych rozmowach pokojowych. 30 listopada 1718 roku wojska szwedzkie uderzyły na Norwegię i dotarły do twierdzy Fredrikshald (dzisiejsze Halden) w pobliżu Oslo. Podczas oblężenia Fredrikshald Karol XII zginął, trafiony w głowę kulą z muszkietu.

Dowiedz się więcej z Wikipedii: Król Karol XII30
listopada 2021

Dzisiejsi solenizanci


(23) lukio