Skocz do zawartości


Ikona Witajcie!

Zapraszamy do rejestracji na naszym forum :) Pomocny będzie dla Was Przewodnik dla nowych użytkowników. Bawcie się dobrze!


Wydarzenie dla luty 13, 2019

w Kalendarz PPB

  • Nie masz uprawnień do dodawania wydarzeń

----- Rocznica zbombardowania Drezna
Przez Nina

Link
Dzisiaj słuchamy: Firestorm

13 lutego 1945 roku rozpoczęło się bombardowanie niemieckiego Drezna przez lotnictwo Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ten nalot dywanowy stał się symbolem, z powodu dużej liczby ofiar (około 25 000 osób), ogromnych zniszczeń oraz przerażającego wyglądu (nalot wywołał w mieście burze ogniową). Innymi znanymi kampaniami bombowymi były m.in. działania podczas Bitwy o Anglię. Naloty dywanowe miały na celu zniszczenie jak największej powierzchni miasta i złamanie morale ludności. Niektórzy uznają takie bombardowania za zbrodnie wojenne, gdyż są one obliczone na niszczenie również celów niemilitarnych i zakładają duże straty wśród cywili.

Dowiedz się więcej z Wikipedii: Bombardowanie Drezna.----- Rocznica bitwy pod Wschową
Przez Nina

Link
Dziś słuchamy: Killing Ground / Ett Slag Färgat Rött

Bitwa miała miejsce 13 lutego 1706 roku podczas Wielkiej Wojny Północnej między wojskami szwedzkimi, a rosyjsko-saskimi. Armia szwedzka liczyła 9400 żołnierzy, w tym 5700 jazdy (bez artylerii) dowodzona przez Karola Gustawa Rehnskiölda pobiła armię rosyjsko-saska liczącą 18 000 żołnierzy dowodzona przez Johanna Matthiasa von der Schulenburga. Rosjanie stracili 7300 zabitych, 7600 jeńców i wszystkie działa, natomiast Szwedzi - 424 zabitych i 760 rannych. Rosyjscy jeńcy w liczbie 500 zostali straceni z rozkazu Rehnskiölda, który tym sposobem odpłacił się Rosjanom za okrucieństwa, których dopuszczali się w krajach nadbałtyckich.

Dowiedz się więcej z Wikipedii: bitwa pod Wschową13
luty 2019

Dzisiejsi solenizanci


(24) Celin